Sahte yazıcı kartuşu nedir? Baskı sarf malzemeleri işinde sahtecilik, bir baskı kartuşunun, orijinal bir markalı ürün olduğunu ima edecek şekilde üretilmesi, yeniden doldurulması veya yeniden üretilmesi anlamına gelir. Genellikle orijinal HP kartuş paketine benzeyen bir kutuda satılır, müşteri aldatılarak baskı kartuşunun yasal, orijinal bir HP ürünü olduğuna ikna edilebilir.

Müşteriler orjinal toner veya kartuşları potansiyel olarak orijinal HP kartuşu olduğuna inandırılarak satılan ürünlerle karıştırmamalıdır. Yasal olarak yeniden doldurulmuş bir ürün açıkça “yeniden doldurulmuş” veya “yeniden üretilmiş” ifadesini içerebilir, HP tarafından yapıldığı izlenimini vermek için HP logosu kullanabilir. Ancak ambalaj ve tasarımda bazı küşük kusurlar orjinal olmadığını belli eder. Orijinal bir HP baskı kartuşunun tasarım öğeleri ve ambalajı kusursuzdur.

Kartuşları ucuza alıyorum, neden umrumda olsun?

Sahte baskı kartuşları, orijinal HP baskı kartuşları gibi görünseler de, size HP ürünlerinden beklediğiniz yüksek baskı kalitesini, kanıtlanmış güvenilirliği ve tutarlı verimliliği sağlamazlar. Sahte yazıcı kartuşları kullanmanın olası riskleri arasında düşük kaliteli çıktılar, düşük sayfa verimleri, zamanından önce arızalanan veya hiç çalışmayan yazıcı kartuşları, onarım gerektirebilecek yazıcı hasarı, baskı altyapısı ve iş akışının kesintiye uğraması ve potansiyel geçersizlik sayılabilir. Ayrıca donanım garantileri riske girer. Kötü veya tutarsız baskı kalitesi, orijinal olmayan ürünlerin birincil göstergesidir.

HP Müşterilerini Nasıl Koruyor?

HP, müşterilerimize orijinal kartuşlarla sahte kartuşları doğru bir şekilde tanımlamalarına yardımcı olacak bilgiler ve araçlar sağlar. Ayrıca sahte olduğundan şüphelenilen faaliyetleri de araştırır ve ardından dünya çapında el koyma ve tutuklama yapan kanun ve gümrük yetki haklarını kullanır. Ortaya çıkan cezalar ve suçluların cezalandırılması için yerel ceza adalet sistemleri aracılığıyla yönetilir.

Sahte Kartuş Nasıl Tanımlanır?

HP baskı sarf malzemeleri çok yüksek kalite standartlarına sahiptir. Orijinal HP baskı sarf malzemeleri her zaman yeni ve kutusunda teslim edilir, asla yeniden doldurulmaz veya yeniden üretilmez. Genellikle açılmamış, yüksek kaliteli ambalajlarda gelir. Bu nedenle, aşağıdaki göstergeler sahte ürünlere işaret edebilir:

 • Baskı kartuşunun baskı kalitesi kötü veya tutarsız.
 • Baskı sarf malzemeleri tahrif edilmiş gibi görünen veya ambalajı kalitesiz bir ambalaj içinde teslim edilir.
 • Baskı kartuşları toner tozu veya mürekkeple kaplı veya yazıcının içine sızıyor.
 • Baskı kartuşu arızalı
 • Sahte bir ürünün arıza yapma ihtimali son derece yüksektir ve kartuşun verimi, olası çıktı sayısı çok düşüktür.
 • Tanınmış HP distribütörleri tarafından sunulanlardan daha uygun fiyatlar
 • Sınırlı parça numarası bulunurluğu
 • Teslimatta nakit ödeme gereksinimleri
 • Stok tasfiyesi, yüksek pazarlık payı
 • Yeniden paketlenmiş ürünler

Tüm orijinal tek renkli HP LaserJet ve HP Color LaserJet baskı kartuşu kutuları, dünyanın her ülkesinde bir HP güvenlik etiketi taşır, ancak her mürekkep püskürtmeli baskı kartuşunda güvenlik etiketi yoktur.

Sahte yazıcı kartuşu kullanmanın riskleri veya olası sonuçları nelerdir?

HP yazıcılarında sahte yazıcı kartuşları kullanıldığında aşağıdaki sorunlarla karşılaşabilirler:

 • Sahte, muadil kartuşlar sıklıkla sızdırır veya düzgün çalışmaz.
 • Muadil tonerler düşük bileşenler nedeniyle standartların altında baskı kalitesi ve daha düşük sayfa verimine neden olur.
 • Sahte ürünlerin sorun çıkarma olasılıkları daha yüksek olduğundan uzun vadede tasarruf etme olasılığı düşüktür.
 • Sahte ürünler yazıcıyı tamamen bozabilir ve garantisini geçersiz kılabilir.
 • Sahte kartuşlar, düşük baskı kalitesi nedeniyle kağıdı israf edebilir. Sahte kartuşlar çevreye zarar veren zararlı bileşenler içerebilir.
 • Sahte ürünler, HP’nin Planet Partners adlı geri dönüşüm programından yararlanmamaktadır.

Yazdırma parkurunuzu nasıl oluşturmak istersiniz?

İşinizin gereksinimlerine en uygun cihazlarla yazdırma platformları ve ihtiyaç duyduğunuz sarf malzemelerinin tedariği için bizi arayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir